Jeżeli nie macie pomysłu co kupić sobie w ramach pamiątki z wakacji to może warto… nie kupować niczego? Wspomnienia i tak zostaną z Wami na zawsze!

W tym roku urlop był inny niż w poprzednich latach. Zamiast tradycyjnego spędzania czasu u rodziny (czy to nad morzem czy w Polsce powiatowej), polecieliśmy do Budapesztu. Okazja nie byle jaka – to w końcu podróż poślubna. ☺

I choć taki wyjazd aż zachęca żeby przywieźć z innego kraju jakiś przedmiot – materialną pamiątkę które przypominać będzie o mile spędzonym czasie – postanowiłem, że tym razem nie będę szukał na siłę. Skończyło się na tym, że z Węgier wróciłem z pustymi rękoma. Mimo to, nie żałuję. Więcej: jestem zadowolony.

Podczas jednego z ostatnich dni w Budapeszcie, gdy wybraliśmy się na zakupy, postanowiłem, że nie chcę na siłę niczego kupować. Wynikało to po części z mojego trochę minimalistycznego podejścia. Przede wszystkim jednak, kierowałem się zasadą KonMari – posiadania tylko tego, co sprawia radość.

Pamiątka kupiona tylko po to aby mieć jakiś przedmiot nie sprawiała by mi radości. Frustrowałbym się raczej, że dom – świętą przestrzeń gdzie odpoczywam – zagracają niepasujące do wystroju pamiątki.

Oczywiście jeżeli coś wpadłoby mi w oko, gotów byłbym wydać pieniądze. Postanowiłem jednak przede wszystkim nacieszyć oczy bogactwem pamiątek na miejscu. Zabawnych koszulek, kubków i plakatów. Niekoniecznie zabierać je ze sobą do Polski.

A było czym cieszyć oko – zabawne gadżety z motywami nawiązującymi do popkultury, koszulki z motywami budapesztańskich budynków (np parlamentu ze zdjęcia w nagłówku wpisu), obrazki, akcesoria domowe związane z Węgrami. Do wyboru, do koloru.

Paradoksalnie, to wyjście na zakupy sprawiło mi o wiele więcej radości gdy jedyną pamiątką którą z niego mam jest wspomnienie samych zakupów, a nie zakupione przedmioty.

Oczywiście, jeżeli podczas wakacji zauważycie coś, co ewidentnie przemówi do Was i nie będzie wątpliwości, że sprawi radość – na pewno warto przemyśleć zakup.

Mimo to, polecam podejść do wakacyjnych zakupów z dystansem – wspomnienia i zdjęcia to również fantastyczne pamiątki które przypominać będą o miłych przeżyciach.