Druga część relacji z maratonu porządkowania metodą KonMari u Joanny. Po ubraniach przyszła pora na pozostałe kategorie. Efekt – uporządkowane mieszkanie!

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć jak uporaliśmy się z ubraniami, zapraszam do pierwszej części relacji. Zgodnie z kolejnością opracowaną przez Marie Kondo, tuż po ubraniach przyszła kolej na książki.

 

Książki

 

Tak jak w przypadku ubrań, rozpoczęliśmy od przejrzenia wszystkich książek które Joanna miała na półkach. Każda z nich została wzięta przez nią do ręki i po zdecydowaniu czy sprawia radość czy nie – została albo odłożona na półkę, albo na stos książek do odrzucenia.

KonMari Marie Kondo maraton porządkowania porządkowanie książki czystość Poznań

Dzięki temu podejściu, Joanna oczyściła swoje półki z książek, które z tego czy innego powodu nie sprawiały jej aż tyle radości aby pozostać na jej półkach. Uzbierał się całkiem pokaźny stos!

KonMari Marie Kondo maraton porządkowania porządkowanie książki czystość Poznań

 

Papiery

 

Papiery okazały się zdecydowanie najbardziej męczącą kategorią całego maratonu porządkowania, co zresztą wspólnie przyznaliśmy. ☺

Skrupulatnie je przejrzeliśmy, zostawiając tylko te dokumenty które są wymagane przez polskie prawo. W przypadku paragonów, faktur i kart gwarancyjnych – pozostawiliśmy tylko te aktualne.

Uporządkowane papiery trafiły do segregatora gdzie otrzymały swoje koszulki w zależności od podkategorii, a reszta powędrowała na makulaturę albo do niszczarki.

KonMari Marie Kondo maraton porządkowania porządkowanie papiery makulatura czystość Poznań

 

Komono – przedmioty różne

 

Ta kategoria zajęła nam najwięcej czasu ze względu na swoją pojemność. Komono to tak naprawdę wszystkie przedmioty które nie są ubraniami, książkami, papierami i przedmiotami sentymentalnymi.

Rozbiliśmy ją na pod-kategorie, zaczynając od tej sprawiającej najmniej problemów: elektroniki.

KonMari Marie Kondo maraton porządkowania porządkowanie przedmioty elektroniczne elektronika czystość Poznań

Inna z pod-kategorii to wszelkiego rodzaju kosmetyki. Przejrzenie ich rozpoczęliśmy od sprawdzenia dat ważności – tak najłatwiej rozpocząć selekcję. Następnie sprawdziliśmy je pod kątem użyteczności i częstotliwości użycia. Oceniam na oko, że Joanna zdecydowała się pozostawić około połowy stanu wyjściowego.

Szafka z przyprawami to z reguły ta część kuchni gdzie najłatwiej tworzy się bałagan. Razem z Joanną przejrzeliśmy je wszystkie oraz uporządkowaliśmy szafkę. Przed/po w ramach gifa:

KonMari Marie Kondo maraton porządkowania porządkowanie kuchnia przyprawy czystość Poznań

 

Efekt finalny

 

Na ostatniej wspólnej sesji zajęliśmy się przedmiotami sentymentalnymi. Dzięki nabraniu wprawy w decydowaniu co sprawia radość, Joanna nie miała większych problemów aby zająć się ostatnią kategorią.

Oto kilka zdjęć jej uporządkowanego mieszkania.

Najpierw, dwa z pokoju dziennego:

I jeszcze jedno z kuchni:

Po zakończeniu maratonu porządkowania poprosiłem Joannę o opinię na temat moich usług. Oto co napisała:

Jeśli od kilku miesięcy lub lat nosisz się z zamiarem gruntownych porządków, ale jak na razie nic z tego nie wyszło, albo podjąłeś kilka prób, jednak przerwałeś w połowie  – Wojciech jest osoba, która może Ci pomóc! Przedtem rzeczy „wyłaziły” mi z szaf i półek, mimo, że miałam poczucie, że używam ich niewielkiej części. Nic nie miało swojego stałego miejsca, więc mnóstwo czasu zajmowało mi szukanie, tego, co w danym momencie było mi potrzebne. Teraz, kiedy proces sprzątania się zakończył, stanowczo obniżył mi się poziom frustracji 😊 Okazało się wręcz, że mam sporo wolnego miejsca, a ponieważ każda z rzeczy ma przypisane miejsce, znacznie łatwiej się sprząta. Każdemu kto mierzy się z podobnymi trudnościami, polecam metodę KonMari i Wojciecha w roli przewodnika 😊

Joannie jeszcze raz dziękuję za wspólną pracę i rekomendację.

A jeżeli mieszkasz w Poznaniu lub okolicach i jesteś zainteresowana/y moimi usługami asystenta w procesie porządkowania – kontakt do mnie znajdziesz na stronie głównej Tokimeki. Zapraszam do wspólnego porządkowania. ☺

Radosnego tygodnia i nadchodzących świąt!