Nauka porządkowania w wersji komiksowej? Manga sprzątania, najnowsze wydawnictwo Marie Kondo, w przystępny sposób wyjaśnia podstawy japońskiej metody porządkowania KonMari. Dowiecie się w jaki sposób zorganizować swój dom tak, aby bałagan już nigdy w nim nie zagościł!

23 maja w polskich księgarniach. A już dziś – recenzja na Tokimeki. Zapraszam do lektury!

Manga sprzątania to polska wersja pierwszego japońskiego komiksu (mangi) na temat porządkowania. Oryginał opisywałem w sierpniu 2017, dzisiaj czas na edycję polską. Czy ta ilustrowana wersja poradnika porządkowania ma szansę trafić do polskiego czytelnika? Uprzedzając finalny werdykt: jak najbardziej!

Manga sprzątania to fabularyzowany przewodnik po metodzie KonMari – japońskiej sztuce porządkowania, sprzątania i organizacji domu oraz biura, opracowanej przez Marie Kondo. Podążając przez 10 rozdziałów komiksu, czytelnik poznaje wszystkie najważniejsze informacje na temat metody KonMari.

Magia sprzątania w wersji komiksowej

Siła dobrego komiksu? Jak mawiał Papcio Chmiel, twórca Tytusa, Romka i Atomka, dobra historia „bawiąc – uczy, ucząc – bawi”. W tym przypadku nauka wpleciona jest w historię Chiako – młodej i ambitnej kobiety, która niestety nie do końca radzi sobie z utrzymaniem swojego mieszkania w czystości. Góry niepotrzebnych przedmiotów, śmieci zalegające na balkonie, sentymentalne akcesoria i pamiątki przypominające jej o nieudanych związkach. Chyba każdy zna to choć do pewnego stopnia z autopsji.

Na ratunek Chaiko przychodzi Marie Kondo. Ekspertka od porządkowani i organizacji, od której imienia i nazwiska wzięła się nazwa metody KonMari. Razem przechodzą przez cały proces „konmarizacji” – systematycznego i dogłębnego sprzątania domu. W tym celu posługują się metodologią opracowaną przez Marie poprzez lata praktyki w charakterze profesjonalnej konsultantki do spraw porządkowania i organizacji przestrzeni.

Z 10 rozdziałów dowiadujemy się jak ważna jest wizualizacja wymarzonego mieszkania i stylu życia, uczymy się podstawowego kryterium metody KonMari – sprawiania radości, a także kolejności w jakiej należy zacząć (od wyrzucania, a dopiero później szukania przedmiotom miejsca).

Z pomocą Marie, Chiako przechodzi po kolei przez wszystkie kategorie przedmiotówubrania, książki, papiery, różności (komono) i przedmioty sentymentalne – ucząc się jak sprawdzić, czy sprawiają jej radość.

KonMari pokazuje jak przechowywać przedmioty, które Chiako pozostawiła oraz sposób składania i przechowywania ubrań. Ten unikalny styl stał się hitem Internetu i w sieci znaleźć można dziesiątki filmików pokazujących jak zgodnie z metodą KonMari składać ubrania i przechowywać je w szufladach. Na stojąco!

W mandze składanie przedstawione jest w postaci instruktażowych obrazków. Dzięki temu nie musimy sięgać potem do innych źródeł, gdyż wszystko jest w jednym miejscu.

Mały format, dużo wiedzy

Manga ma prawie 200 stron, ale jest to szybka lektura, która zajmie Wam jedno-dwa popołudnia. Jest to olbrzymi plus tego wydawnictwa. Manga sprzątania dostarcza skondensowanej wiedzy, opakowanej w interesującą i ładnie narysowaną historię, która w krótkim czasie zmotywuje Was do porządków. Rozdziały odpowiadają konkretnym zagadnieniom metody KonMari, a jeśli z jakiegoś powodu będziecie chcieli odświeżyć sobie któryś z nich, to łatwo do niego dotrzeć dzięki spisowi treści. Albo przypomnieć sobie główne idee, dzięki krótkim podsumowaniom.

Jeśli mowa o rysunkach, to są one absolutnie urocze i rewelacyjnie oddają charakter Marie Kondo. Miałem okazję poznać ją osobiście w Londynie i gwarantuję, że w rzeczywistości jest równie urocza co na ilustracjach w komiksie. ☺ Kreska jest bardzo przyjemna dla oczu i nawet gdy na obrazkach jest bardzo dużo przedmiotów (zwłaszcza na początku historii, gdy Chiako ma dosłownie góry niepotrzebnych gratów) nie przytłacza czytelnika.

Ogląda się i czyta komfortowo, a dodatkowym akcentem humorystycznym są obezwładniające uśmiechy Marie Kondo. Nawet gdy beszta Chiako, robi to w sposób tak uroczy, że nie pozostaje nic innego jak się z nią zgodzić. ☺ Uśmiech rysunkowej KonMari naprawdę potrafi stopić serce bałaganiarza i dać motywację aby uporządkować swoją swoją przestrzeń.

Komiks – strzał w dziesiątkę

I o to chyba przede wszystkim chodzi. Manga sprzątania zawiera co prawda wiedzę, którą polscy czytelnicy mieli już okazję poznać w Magii sprzątania i Tokimeki. Magii sprzątania w praktyce, ale w tym przypadku zyskujemy po trzykroć. Na czasie, humorze i na ekstra ładunku motywacji.

Przeczytanie mangi to o wiele mniejsza inwestycja czasowa niż lektura książek albo audiobook. Po dwóch godzinach, czytelnicy uzbrojeni będą w pełnię wiedzy na temat porządkowania i organizacji mieszkania. Oczywiście zachęcam gorąco, by przeczytać także poprzednie książki. Jednakże, komiks jest  w zupełności wystarczający, aby poznać, czym jest metoda KonMari.

O ile wiedza zawarta w poprzednich pozycjach była troszkę „sucha”, to w komiksie aż skrzy się od zabawnych scen i uśmiechów KonMari. A tego właśnie często potrzeba chcącym zacząć porządkować – uśmiechu, motywacji i wsparcia.

Motywacja do działania jest natychmiastowa. Po zaaplikowaniu sobie skondensowanej dawki metody KonMari w postaci Mangi sprzątania, od razu ruszycie aby uporządkować swoje ubrania. Wiem to z pierwszej ręki! A nawet i drugiej. Żona miała okazję przeczytać egzemplarz recenzencki i od razu zabrała się za swoją część szafy. To działa!

Technikalia

The Life-Changing Manga of Tidying-Up Manga sprzątania Marie Kondo

Manga sprzątania obok swojej amerykańskiej siostry

Porównując Mangę sprzątania z jej amerykańskim odpowiednikiem – The Life-changing Manga of Tidying-Up, w oczy rzucają się dwie podstawowe różnice: polska edycja ma większy format, ale jest cieńsza. Poprzez powiększenie obrazków i zmniejszenie grubości stron, w polskiej wersji prześwitywanie jest odrobinę bardziej zauważalne. Same rysunki z lekka straciły na ostrości. Jeżeli miałbym porównać je od strony technicznej, to preferuję wersję z USA.

Oczywiście, największym atutem edycji wydanej przez wydawnictwo Muza jest polska wersja językowa. Dzięki przetłumaczeniu, mogę teraz z czystym sumieniem polecić to wydawnictwo każdej osobie chcącej uporządkować swoje otoczenie. Translacja jest poprawna, a wszystkie terminy są zgodne z tymi z Magii sprzątania. Podoba mi się lokalizacja sformułowań. W naszej wersji Chiako nie kupuje bowiem ciuchów w bliżej nieokreślonym „online”, ale na swojskim Allegro. ☺

Manga sprzątania – Tokimeki rekomenduje!

Nominalna cena Mangi sprzątania to 34,90zł. Jeżeli tylko myślicie o uporządkowaniu swojego otoczenia – zarówno fizycznego, jak i mentalnego – będą to jedne z najlepiej zainwestowanych pieniedzy w Waszym życiu.

Warto dać się zaczarować magii sprzątania w wyjątkowej, komiksowej formie!

Gorąco polecam!

Egzemplarz recenzencki dzięki uprzjmości wydawnictwa Muza.