W ramach pracy nad blogiem, w 2017 przeczytałem kilkanaście książek o rozwoju osobistym. Wybrałem dla Was 5 z nich, które uważam za najbardziej wartościowe.

Wybór jest czysto subiektywny i odnosi się do różnych stref życia. Będzie o przedmiotach, którymi się otaczamy, jedzeniu, finansach osobistych, a także dbaniu o swoją kondycje psychiczną w świecie, który każe robić wszystko bardziej, szybciej i głośniej.

Oto moje top 5 lektur z zeszłego roku, które polecam bez wahania każdemu:

Erling Kagge – Cisza

O tej pozycji wspomniałem już w moim wpisie o trybie samolotowym. Kagge to podróżnik który zaliczył „trzy bieguny” – północny, południowy i Mount Everest. Mimo to uważa, że aby osiągnąć stan ciszy (rozumianej jako spokój wewnętrzny), wcale nie musimy uciekać na lodowe pustkowia Antarktydy. Współczesny świat nie lubi ciszy – określa ją mianem niezręcznej, krępującej, bezproduktywnej. Książka przekonuje, że jest ona pięknym metafizycznym stanem, którego wielu z nas bardzo brakuje. Warto uświadomić sobie tę potrzebę.

Michał Szafrański – Finansowy ninja

Blog Jak oszczędzać pieniądze to mocny element polskiej blogosfery. Książka jest podsumowaniem wiedzy Michała o finansach, którą przekazuje w postaci wpisów. Dzięki tej skondensowanej pigułce, nauczyłem się jak prowadzić budżet domowy, rozsądnie oszczędzać i wydawać pieniądze oraz tworzyć długoterminowe plany i cele finansowe. Finansowy ninja traktuje także o kredytach (w tym hipotecznych), instrumentach finansowych oraz nagocjowaniu. Niesamowita kopalnia finansowej wiedzy, która powinna być obowiązkową lekturą w szkole.

Jonathan Safran Foer – Zjadanie zwierząt

Nieważne czy jesteście wszystkożercami, wegetarianami, weganami, czy hardkorowymi frutarianami. Książkę warto przeczytać, aby uświadomić sobie, że przemysł produkcji mięsa zbudowany jest na cierpieniu zwierząt. W społeczeństwie, które panicznie boi się spożywać GMO, zaskakująco wiele jest osób, które bez mrugnięcia okiem pochłaniają modyfikowane genetycznie, wyhodowane z użyciem sterydów i antybiotyków mięso pochodzące ze zwierząt, których cała egzystencja od narodzin do śmierci składa się wyłącznie z bólu. Pod rozwagę.

Fumio Sasaki – Pożegnanie z nadmiarem. Minimalizm japoński

Japońskie spojrzenie na minimalizm. Jeżeli nie wystarcza Wam samo otaczanie się tym co sprawia radość i chcielibyście iść dalej niż Marie Kondo, to Pożegnanie z nadmiarem będzie dla Was olbrzymią inspiracją. Sasaki ma bardzo wyważone podejście – owszem, zachęca do pozbywania się rzeczy i wyraźnie optuje za tym, że mniej=więcej, ale też nigdy nie krytykuje podejścia innych i podobnie jak KonMari, również otacza się tylko rzeczami, które sprawiają mu radość. Bardzo dobre uzupełnienie dla Magii sprzątania, ale też jako lektura sama w sobie.

Leo Babauta – The Power of Less

Leo Babauta to żywa legenda ruchu minimalistycznego, założyciel bloga zen habits, którego jestem stałym czytelnikiem. W swojej książce, Leo udowadnia, że można prowadzić minimalistyczny tryb życia mając szóstkę dzieci (!) i prowadząc własny biznes. Zgodnie z tytułem, Leo zachęca do ograniczania się: mniej przedmiotów, mniej zachcianek, mniej na głowie, mniej problemów. Książka bardzo zainspirowała mnie do „wzięcia się za siebie” i nauczyła jak budować pozytywne nawyki – co, jak podejrzewam, przydatne będzie zwłaszcza w najbliższych tygodniach.
#nowyroknowaja

Radosnego nowego roku!