Składanie ubrań to charakterystyczny aspekt metody KonMari. Przygotowałem dla Was kilka rad oraz filmików które zaprezentują, jak robić to w stylu Marie Kondo.

Jednym z pierwszych kroków, które robi każdy czytelnik Magii sprzątania, jest odpalenie  YouTube aby  „na żywo” zobaczyć jak wygląda metoda składania KonMari. Ponieważ istnieje kilka różnych wariacji na ten temat (zależnie od osoby prezentującej), najpierw krótko o podstawach, a potem filmiki jak robi to sama Marie. ☺

Podstawowe założenia składania ubrań metodą KonMari prosto z książki Magia sprzątania:

  1. Ubrania muszą stać pionowo nie przewracając się. Dzięki przechowywaniu w pozycji stojącej, ubrania zajmują mniej miejsca w szafach. Dodatkowo, mniej się gniotą, dzięki temu, że nie naciska na nie z góry ciężar innych ubrań.
  2. Ubrania powinny być złożone na kształt prostokąta. Dzięki trzymaniu się tego kształtu, ubrania nie przewracają się, stojąc samodzielnie. Tę metodę składania zastosować możemy  do niemalże każdej części garderoby. Jednakże…
  3. To co musi wisieć, niech wisi. Garnitury, sukienki, kurtki – niektóre ubrania ewidentnie muszą wisieć na wieszakach. Jednakże, jeżeli tylko dany ciuch może być złożony, nie powinniśmy „marnować” na niego wieszaka.

Skoro teorię mamy za sobą, czas na przykładowe filmiki. ☺ Są po angielsku, ale chodzi przede wszystkim o aspekt wizualny.

  1. KonMari składa koszulkę, podkoszulkę i skarpetki:

2. Idealna szuflada na bieliznę. Do układania majtek i skarpetek przydają się pudełka, bądź przegródki – dzięki nim bielizna zachowa pożądany kształt stojąc:

3. Metodą KonMari da się składać praktycznie wszystkie rodzaje ubrań – nawet japońskie kimona:

4. Na koniec: animowane instrukcje jak składać ubrania metodą KonMari. Więcej rysunków znajdziecie w drugiej książce Marie, zatytułowanej: Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce.

Oczywiście, YouTube jest pełen filmików instruktażowych, a te, które dla Was wybrałem, to ledwo wierzchołek góry lodowej. Uznałem jednak, że jakość jest lepsza od ilości, a ich niewątpliwą  jest fakt, że występuje sama KonMari. Jak się uczyć, to od mistrza. ☺

Radosnego składania!