Marie Kondo wprowadza nowy produkt – pudełka na ubrania. Są piękne (jak to u KonMari) i nazywają się Hikidashi, co po japońsku oznacza „szuflada”.

Zarówno w Magii sprzątania, jak i Tokimekii. Magii sprzątania w praktyce, Marie Kondo często podkreśla, że do przechowywania najlepsze jest to, co już mamy. Kartoniki po sprzętach elektronicznych czy pudełka bo butach są świetnymi akcesoriami.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się oficjalnym akcesoriom KonMari, ale pokażę Wam też, jak osobiście przechowuję przedmioty. W tym co jest łatwo dostępne albo możliwe do kupienia w sklepach w Polsce. Bo o ile Hikidashi są piękne, to, niestety, trochę kosztują. ☺

Piękne pudełka prosto od KonMari

Zacznijmy zatem od tego co proponuje Marie Kondo. Jej Hikidashi to zestaw sześciu pudełek. Są tam po 2 sztuki dużych, średnich i małych pudełek.

Pudełka mają następujące wymiary (w przybliżeniu, przeliczam z cali):

  • Duże – 35,5cm x 20cm, wysokie na 10cm.
  • Średnie – 33cm x 15cm, wysokie na 9cm.
  • Małe – 18cm x 14cm, wysokie na 7,5cm.

konmari hikidashi pudełka 2

Pudełka dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych z różnymi grafikami i prezentują się naprawdę ładnie. Mi do gustu przypadł zwłaszcza ten z motywami drzewa japońskiej wiśni – bardzo klimatyczny (zdjęcie powyżej).

Pudełka zamówić da się tylko w Stanach, więc nie będę się specjalnie rozwodził nad kwestią  ceny (89$). ☺ Jednakże, istnieje wiele tańszych i bardziej dostępnych alternatyw. Choć, być może, nie aż tak ładnych. ☺

Wersja polska – zrób to sam!

Zestawy Hikidashi od Marie Kondo są bardzo ładne, ale, oczywiście, wykorzystać możemy dowolne pudełka. Czy będą to już wspomniane pudełka po butach, elektronice, czy też zupełnie nowe śliczne kartoniki zakupione w sklepie z wyposażeniem domu – nie robi to wielkiej różnicy.

W moim mieszkaniu – które mogłoby pewnie uchodzić za jakieś pomieszczenie ekspozycyjne IKEA ☺ – korzystam z produktów szwedzkiej firmy gdy chodzi o przechowywanie. Oczywiście, pudełkom tym jest daleko do estetyki produktów Marie Kondo, czy podobnych akcesoriów z English Home, TK Maxxa, czy dziesiątków im podobnych (wymieniam akurat te w których bywam z Żoną ☺).

Oto przykładowe zdjęcia pudełek których używam. Pierwsze to produkt z IKEA:

Pudełka KonMari przechowywanie 1

A oto pudełka które oryginalnie były po prostu opakowaniem po czymś. Teraz służą do przechowywania bielizny:

Pudełka KonMari przechowywanie 2

Wykorzystywanie pudełek po butach i opakowań to dodatkowe plusy. Nie dość, że oszczędzamy pieniądze na kupnie nowych pudełek, to działamy pro-recyklingowo.

Powodzenia w poszukiwaniu pięknych pudełek!