Obojętnie jaką metodę porządkowania wybierzesz – nieporządek i tak będzie próbował wrócić.

Oto 3 sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku i czystości.

1. Usuń kosmetyki z okolic wanny. Wszystkie! Teraz! ☺

Kosmetyki w bliskim sąsiedztwie wanny wydają się logiczne – łatwo po nie sięgnąć i odłożyć w to samo miejsce od razu po umyciu się. Można kupić też specjalne pojemniki i koszyczki (plastikowe/metalowe) do przyklejenia na ścianę.

Ta wygoda ma jednak wady. Opakowania są często mokre i zostają na nich resztki kosmetyków które ściekają na wannę, murki i inne części łazienki. Koszyczki i opakowania są wilgotne, brudzą się, a kiedy wreszcie przyjdzie czas czyszczenia łazienki, sprawiają, że odechciewa się żyć.

Rozwiązanie: po każdej kąpieli wycieraj i chowaj kosmetyki na ich wydzielone miejsca w szafkach. Dzięki temu następnym razem będą suche, czyste i gotowe do użycia.

A gdy nadejdzie dzień czyszczenia łazienki, podziękujesz sobie, że nie musisz czyścić i suszyć tych ohydnych trzymadełek. Których, swoją drogą, również polecam się pozbyć. ☺

2. Life-hacki aby przechowywać jeszcze więcej? To nie musi być dobry pomysł!

Internet pełen jest pomysłów na zwiększenie powierzchni do przechowywania. I o ile w mniejszych mieszkaniach może to być pomocne (sam o tym wiem), coraz wymyślniejsze sposoby przechowywania prowadzą przeważnie do gromadzenia jeszcze większej ilości gratów.

Przestrzeń lubi być zajmowana – im więcej sprytnych pomysłów wprowadzisz do swojego mieszkania, tym większa będzie pokusa by wypełnić je przedmiotami. Tak już po prostu jest. ☺

Rozwiązanie: zamiast skupiać się na przechowywaniu, zacznij od selekcji przedmiotów. Zachowaj tylko to, co sprawia Ci radość i co jest niezbędne.

Jeżeli nadal będziesz potrzebowała miejsca aby przechowywać to co zdecydowałaś się zatrzymać – świetnie, pomyśl wtedy nad rozwiązaniami przechowywania.

Ważne, aby zachować kolejność: 1) selekcja 2) przechowywanie.

3. Przechowuj pionowo – Marie Kondo poleca!

Pionowe przechowywanie to jeden ze znaków rozpoznawczych metody KonMari. Ubrania, przedmioty wszelakie, papiery – im więcej przechowujesz na stojąco, tym lepiej.

Przechowywanie pionowe sprawdza się zwłaszcza w przypadku ubrań. Nie ma nic gorszego, niż wyciągnąć koszulkę z samego spodu stosu złożonych tradycyjnie ubrań, po czym musieć składać je ponownie gdyż rozleciały się podczas tej operacji.

Rozwiązanie: obejrzyj te filmiki instruktażowe i składaj pionowo.

Radosnego porządkowania! ☺

Photo by Christa Grover on Unsplash

Photo by Clever Closet